czwartek, 5 stycznia 2012

Sęp i głodujące dziecko

W roku 1993 za sprawą fotoreportera z RPA, Kevina Cartera, świat ujrzał przenikliwy obraz klęski głodu w Afryce. Zdjęcie przedstawiające wycieńczoną z głodu sudańską dziewczynkę oraz sępa czekającego na jej śmierć, poruszyło światową opinie publiczną. Niestety mimo tego oraz innych obrazów ukazujących tragiczny los wielu mieszkańców Afryki, do dnia dzisiejszego, co kilka minut klęska głodu zabiera ze sobą kolejne istnienia.


Od początku dwudziestego wieku, udokumentowano co najmniej kilkanaście klęsk głodu w Afryce. Gdyby dodać do tego także pozostałe części naszego globu, wtedy z taką tragedią możemy się spotykać co 2-3 lata. Od lat 80. mamy do czynienia z głodem w Afryce na niespotykaną dotąd skalę. Miejscem szczególnie dotkniętym są państwa tak zwanego Rogu Afrykańskiego, głównie Somalia i Etiopia. Choć w wielu sytuacjach nie ogłasza się klęski głodu, to jednak spora część krajów tego kontynentu boryka się z poważnymi problemami żywnościowymi oraz higienicznymi.

W roku 1993 takim miejscem szczególnie naznaczonym brakiem żywności był Sudan. W wyniku suszy oraz konfliktów zbrojnych tysiące Sudańczyków cierpiało na niedożywienie. Właśnie wtedy Kevin Carter wyruszył do obozu dla uchodźców, aby sfotografować tamtejszą tragedię. Dotknięty widokiem umierających dzieci udał się do buszu, by móc odreagować stres z nimi związany. Właśnie wtedy na swej drodze spotkał tę wycieńczoną z głodu dziewczynkę. 

Gdy zaczął jej robić zdjęcia, obok dziecka przyfrunął sęp. Carter wiedział, że takie zdjęcie będzie miało ogromną moc. Fotograf oczekuje przeszło 20 minut na moment, w którym sęp zaatakuje dziewczynkę. Gdy to nie następuje, decyduje się na uwiecznienie zdjęcia w takiej statycznej postaci. Przerażająco wychudzony szkielet dziewczynki i jej nieproporcjonalna do reszty ciała głowa są ewidentnym przekazem dramatu, jaki od wielu dni, tygodni, a nawet całego życia przeżywa. Sęp będący tutaj zwiastunem śmierci dopełnia ten obraz, zwiększając jego dramaturgię.

Carter po zrobieniu zdjęcia przegonił sępa, lecz nie udzielił dziewczynce jakiejkolwiek pomocy. Podobno chwilę potem "usiadł pod drzewem, rozmawiał z Bogiem, płakał i myślał o swojej córce, Megan". Według relacji fotografa, dziewczynka chwiejnym krokiem ruszyła w stronę obozu. Do dzisiaj nie wiemy kim była, czy dotarła do obozu i najważniejsze - czy przeżyła?

Zdjęcie ukazało się na okładce New York Timesa 26 marca 1993 roku. Bardzo szybko zostało przedrukowane przez wiele światowych dzienników. Czytelnicy zaczęli zasypywać redakcję pytaniami o los dziewczynki. Gdy na jaw wyszła cała prawda związana z zachowaniem reportera, na Cartera spadła ogromna fala krytyki. Zastanawiano się, na ile możemy zostać bierni wobec rejestrowanych przez nas wydarzeń. Z jednej strony mógł uratować dziewczynkę i zanieść ją do obozu, lecz z drugiej strony tego dnia był świadkiem cierpienia tysięcy ludzi, co drastycznie wpłynęło na jego zachowanie względem dziewczynki.

Fotografia dziewczynki przyczyniła się do gwałtownego wzrostu zainteresowania sytuacją w Sudanie. Tysiące ludzi zdecydowało się na przesłanie określonej pomocy materialnej. Dla Cartera jego najsławniejsze zdjęcie było jednak początkiem końca kariery. Jeszcze za czasów apartheidu był świadkiem wielu makabrycznych wydarzeń. Wydarzenia w Sudanie znacznie silniej odbiły się na jego psychice. W roku 1994 otrzymał nagrodę Pulitzera. 18 marca podczas strzelaniny w Takozie ginie jego przyjaciel Ken Oosterbroek. Sam Carter kilka godzin wcześniej wrócił do hotelu. Obwiniał się o śmierć Kena twierdząc, że to on sam powinien zginąć od kuli. Popadł w głęboką depresję. 27 lipca 1994 roku popełnił samobójstwo. 
W swym liście pożegnalnym napisał - Jestem załamany. Bez telefonu, bez pieniędzy na czynsz i na alimenty. Prześladują mnie żywe obrazy zabitych i cierpiących, widok ciał, egzekucji, rannych dzieci. Odszedłem i jeśli będę miał szczęście, dołączę do Kena.

Niestety obecnie mimo zwiększenia pomocy dla Afryki, nasz świat nie może sobie poradzić z tamtejszym głodem. Ponieważ na co dzień nie obcujemy z takimi sytuacjami, bardzo trudno jest nam uzmysłowić sobie, z jak wielką tragedią mamy do czynienia. W tej chwili w Somalii panuje tragiczna sytuacja. Nieunormowana sytuacja polityczna oraz zmiany klimatyczne powodujące ogromne susze sprawiały, że prawie połowa mieszkańców Somalii (blisko 4 miliony) zmaga się z ciągłym niedożywieniem. Susza całkowicie pozbawiła środków do życia mieszkańców, którzy głównie utrzymywali się z pasterstwa. Klęska głodu dotyka blisko 12 milionów osób mieszkających w tej części Afryki. Pobliskie kraje coraz częściej nie nadążają z pomocą dla setek tysięcy uchodźców.

Organizacje niosące pomoc, w tym głównie ONZ, nie są w stanie przekonać całego świata w sprawie niesienia pomocy. W lipcu ubiegłego roku o pomoc dla Somalii wystąpiła Unia Afrykańska. Odpowiedziały na nią między innymi Stany Zjednoczone, Unia Europejska. Niestety ów apel został zignorowany przez afrykańskie potęgi: RPA, Nigeria i Angola, a także Chiny i wszystkie kraje muzułmańskie. Dopóki problemami Afryki nie zajmą się także pozostałe kraje tego kontynentu, dopóty pomoc może być niewystarczająca.

Stosunek większości z nas do tej sytuacji został wyrażony między innymi przez zespół Myslovitz, który w piosence Ściąć wysokie drzewa opowiada między innymi o ludobójstwie w Rwandzie:

Smutny śpiew wysokich drzew
Ojciec i mały chłopiec wtulony w jego pierś
Pewnie powiesz to okropne
Zrzucisz winę na innych, potem zaśniesz spokojnie


My sami też  możemy pomóc. Dano nam możliwość wpłaty darowizny na konto danej organizacji charytatywnej. na stronie UNICEF możemy zakupić wiele produktów, z których dochód w całości zostanie przeznaczony na pomoc najbardziej potrzebującym.
Oczywiście istnieją także strony internetowe, gdzie poprzez kliknięcie można w niewielkim stopniu nieść pomoc. Oto niektóre z nich:
Pajacyk, Okruszek, The hunger site - tu mamy 8 różnych stron, Care2 - również wiele stron, ripple, http://hungrychildren.com/, http://www.hungerfighters.com/, http://www.giveaminute.org/donate2.htm, http://www.bhookh.com/, http://www.thenonprofits.com/ - zbiór wielu innych stron do klikania.


44 komentarze:

 1. Pewnie i tak nie uratowałby tej małej przed śmiercią. Zastanawia mnie jednak, dlaczego czekał 20 minut na atak sępa. Dla zrobienia zdjęcia? Zanim miałby dobre ujęcie, mógłby już nie zdążyć odgonić ptaka od małej. Zdystansowanie się wobec takiej tragedii to jedno, całkiem uzasadnione, ale wykorzystanie jej dla swojego "artystycznego" widzimisię jest już, moim zdaniem, godne potępienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ej , ale nie można z góry zakładać że i tak by jej nie uratował , nic nie wiadomo , akurat mógł by zdarzyć się cud i by przeżyła

   Usuń
  2. Równie dobrze ten sęp mógłby ustawiony tam specjalnie. :)

   Usuń
  3. Powinien ją na ręce wzią ci ratować.Tak fotografować można zwierzęta nie ingerując w przyrodę.Dla mnie to nie udzielenie pomocy

   Usuń
  4. Raczej chodzi tu o to, że teraz my utożsamiamy się z tą konkretną dziewczynką. A przecież nie była tam jedyna. Może nie pomógł jej, ale zwrócił uwagę opinii publicznej na tę sytuację i w ten sposób uratował prawdopodobnie wiele takich dzieci. Nie możemy oceniać fotografa, bo sami nie wiemy jak zachowalibyśmy się w takiej sytuacji.

   Usuń
  5. Carter pomógł większej liczbie ludzi niż my wszyscy to piszący. Jak już nie miał kasy i możliwości pomocy to popełnił samobójstwo. Dzięki jego fotografiom my możemy zastanawiać się nad naszym człowieczeństwem.

   Usuń
 2. Jest taka anegdota o tej sytuacji, że czekał, bo chciał mieć ujęcie, jak sęp ma rozłożone skrzydła...

  OdpowiedzUsuń
 3. dla mnie ten facet to zwykła hiena nie obrazajac hien bo one maja przynajmniej ludzkie odruchy a on dla zarobienia kasy czekal az sep zaatakuje konajaca dziewczynke nie raczac jej pomoc !!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. łatwo oceniać....to domena siedzących za monitorem....jedź,działaj,ratuj,nagłaśniaj!!!Carter to robił...gdyby zwykłą hieną był-dalej by sobie śmigał i z radochą takie foty sadził!!...poczytałeś o nim choć trochę?wiesz co robił dla Sudanu?to nie bredź człowieku..ta fotografia miała bardzo dosadnie dotrzeć do białasów takich jak Ty-sadzących słabe komentarze..zwyczajnie-natura zaskoczyła inaczej..a co do kasy....czytaj ze zrozumieniem!

   Usuń
  2. chciał zrobić zdjęcie które wstrząśnie odbiorcą.jakby miał pomagać jak superman to musiałby to robić 24/7 do dzisiaj od tamtej pory wszystkim w rejonie w którym się znajdował.

   Usuń
 4. fotoreporter był tym sępem dla zdjęcia chciał pozwolić aby ptaszysko zaatakowało biedne dziecko? skandal!!!! uważam że powinien ponieść karę i to surową. wstyd dla człowieczeństwa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i poniósł...największą-nie żyje!...jeśli kolejni tacy ludzie zaczną umierać-my o takich sytuacjach jak np w Sudanie wiedzieć nie będziemy,więc?...dla większości takich jak Ty-sprawa będzie zakończona!!....w mediach zagości już tylko szczęście i foldery wakacyjne....poczytać,doedukować się nieco-kim był fotograf i jak działał całe życie!!co robił dla tych ludzi....taaaa...Polska-wpieprzać chipsy,jechać po innych z ukrycia i tyłka dla potrzebujących z miejsca nie ruszać!

   Usuń
  2. POPEŁNIŁ SAMOBÓJSTWO
   PEWNIE ZŻARŁY GO WYRZUTY SUMIENIA
   ZAMIAST RATOWAĆ DZIECKO, ON CZEKAŁ NA "DOBE" ??? UJĘCIE

   Usuń
 5. Jak szkoda ze dla tych ludzi tylko kasa się liczy . smutne to , zamiast pomóc dziewczynce , to patrzył tylko żeby mieć dobre ujecie ... żałośni ludzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe czy TY przy 50'C podniósłbyś dupsko.Łatwo się kogoś ocenia siedząc przed monitorem z kubkiem ulubionej kawy czy herbaty,w pomieszczeniu o temperaturze 23'C. Tak się oburzasz?A co Ty zrobiłeś dla innych?! Czy wiesz gdzie jest najbliżej Ciebie hospicjum, albo świetlica środowiskowa w Twojej? Założę się, że nie. Ci, którzy nic nie robią zawsze najwięcej pyszczą. Widzisz drzazgę w oku innego a belki w swoim nie...

   Usuń
  2. Mu nie można było pomóc gdyby je podniósł czy dałby mu coś do jedzenia wątroba zaczęła by mu inaczej pracować i by zmarło jeszcze szybciej nie było jak mu pomóc

   Usuń
 6. Jeden SEP na zdjeciu drugi z aparatem ,obaj czekali na tragedie dziecka !!! Tylko ze ten z aparatem SEP mogl jednak jej pomoc,ale liczy sie slaw i UJECIE !

  OdpowiedzUsuń
 7. Krytykować jest najłatwiej... A prawda jest taka, że tym zdjęciem pewnie uratował wiele innych istnień bo dzięki niemu w Europie zaczeło być głośno o głodzie min. własnie w Sudanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę podobnie; nie istotne jest jakie intencje miał fotograf, tylko co ja mogę zrobić, aby pomóc kolejnym ofiarom głodu

   Usuń
  2. On podobno, uciekł, a potem zaczął płakac bo był tak tym wszystkim wstrząśnięty, nie powinniśmy go oceniac bo sami nie wiemy jakbyśmy postąpili, może tez byśmy uciekli z poczucia bezsilności, a potem tak jak on popełnilibyśmy samobójstwo z poczucia winy, sami tego nie wiemy.

   Usuń
 8. Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe jest wyłącznie za zgodą autora wraz z obowiązkowym podaniem źródła  DLACZEGO TYLKO WY CHCECIE ZAROBIĆ NA SMIERCI TEJ DZIEWCZYNKI ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor tego bloga ma chyba prawo do zastrzegania sobie własności intelektualnej, jaką jest treść jego artykułu. Widzisz gdzieś tutaj reklamy? Ciekawe jak można zarabiać na śmierci tej dziewczynki? Weź się zastanów nad tym, co piszesz.

   Usuń
 9. CZY NIEKTÓRZY POTRZEBUĄ ZDJĘCIA BY WIEDZIEĆ CO SIĘ DZIEJE NA ŚWIECIE?
  CZY MAŁO JEST INFORMACJI NA TEMAT GŁODUJĄCYCH LUDZI?
  lEPIEJ SIĘ PATRZEĆ NA CZYJĄŚ ŚMIERĆ, ZROBIĆ ZDJĘCIE,I TO MA WSTRZĄSNĄĆ? zE CZŁOWIEK PATRZY NA ŚMIERĆ DRUGIEGO?? I CO DAŁO TO ZDJĘCIE??
  cI CO MÓWIĄ,Z JEST POTRZEBNE, (BO MOŻE ICH JARAJĄ TAKIE SYTUACJE) COŚ ZROBILI?? WZRUSZYLI SIĘ PEWNIE I ZAMKNĘLI STRONĘ...
  wSZYSCY CI ZACHWALAJĄCY TE ZDJĘCIA. CZY DALI JAKIŚ DATEK NA RZECZ TYCH GŁODUJĄĆYCH DZIECI?
  CZY TYLKO KOMENTUJĄ I MÓWIĄ,ŻE WAŻNE SĄ TE ZDJĘCIA.. CHOĆ W ICH ŻYCIU NIE WIELE WNIOSŁY...

  OdpowiedzUsuń
 10. Skoro taka bieda i nie ma co do gara włożyć to po co robią po 10 dzieci a potem lament Świecie ratuj!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie nie żyją tam tak długo jak u nas. Ciężko pracują, z reguły bez maszyn, jest duża śmiertelność. Rodziny muszą być wielodzietne, ponieważ 2-3 dzieci to może być za mało rąk do pracy. Zresztą polecam książkę Geografii do 1 klasy liceum.

   Usuń
 11. "Carter po zrobieniu zdjęcia przegonił sępa, lecz nie udzielił dziewczynce jakiejkolwiek pomocy. Podobno chwilę potem "usiadł pod drzewem, rozmawiał z Bogiem, płakał i myślał o swojej córce, Megan". Według relacji fotografa, dziewczynka chwiejnym krokiem ruszyła w stronę obozu. Do dzisiaj nie wiemy kim była, czy dotarła do obozu i najważniejsze - czy przeżyła?"

  To tylko jedna z bajeczek Cartera. Polecam przeczytać The Bang-Bang Club Marinovicha. Jest tam dokładnie opisana historia zdjęcia, a co ważniejsze miejsce w którym zostało zrobione.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dlaczego bajeczka Cartera? Kevin nie mógł podnieść tej dziewczynki bo zostawiła ją w tym miejscu matka, która poszła do pobliskiego ośrodka pomocy po jedzenie. Wokoło inne dzieci też były tak pozostawione. W miejscu gdzie znajduje się sęp jest rów z odpadami - sępy przylatywały tam co kilka minut. Fotograf czekł aż sęp rozwinie skrzydła a nie zaatakuje - to wielka bzdura którą właściciel bloga powinien usunąć. Z Kevinem był obecny tam Joao Silva, więc nie jest to bajeczka tylko dokładny opis strasznego głodu przez fotografów, którzy poświęcili wiele by udokumentować niesprawiedliwości społeczne w Afryce.

  Malicia Dabrowicz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie. też o tym czytałam i wcale nic tam nie było o tym że czekał aż zaatakuje tylko że czekał aż rozłoży skrzydła czy tam, że czekał aż usiądzie.

   zgadzam się z Malicia Dabrowicz

   A. Solut

   Usuń
 13. prawda jest prosta. żaden człowiek nigdy nic z tym nie zrobi.. wszystko zawsze opiera się o politykę i religię- dopóki to istnieje nic na tej planecie się nie zmieni..nie pomogą zdjęcia ani świadomość ani pieniądze ani chęci.. ludzie rządzą od stuleci- czy ktoś widział poprawę choćby w stosunku do 100 lat wstecz?

  OdpowiedzUsuń
 14. Łatwo jest oceniać kogoś lecz my sami nic nie robimy by pomóc innym.. fotografia wstrząsająca, dreszcze przechodzą po plecach. Raczej by nie był w stanie uratować aż tak bardzo wycieńczonego organizmu. Teraz pytanie: odganiając sępa ulżył jej w cierpieniu czy.. przedłużył?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Pana/Pani pytanie skojarzyło mi się z 'heroizmem' przedstawionym w 'zdążyć przed Panem Bogiem'. Kobieta, która uśmierciła dzieci, żeby nie zabrano ich do obozu określana była/jest mianem bohaterki. A my ludzie oceniamy fotografa z taką pewnością co do jego winy. Bardzo ciężko się to czyta, tym bardziej, że nie mam pewności kto ma rację. Pozdrowienia.

   Usuń
  2. Odpowiedz jest jedna i prosta, zawarta w retorycznym pytaniu. Czy ja , człowiek, który zna inne możliwości życia, chciałbym żyć tak jak ta dziewczynka?Tak jak setki tych ludzi ?...

   Usuń
 15. Jak się czyta Wasze komentarze to się przykro robi. To jedno zdjęcie uratowało życie tysiące innych dzieci. Zamiast pisać bzdury proponuję obejrzeć film "The Bang Bang Club". W tym filmie są pokazane okoliczności powstania tego zdjęcia. Może niektórzy z Was zrozumieją na czym polega praca fotoreportera wojennego. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. W 93 MIAŁEM 11 LAT W DOMU SIE NIE PRZELEWAŁO CIAGLE PAMIETAM GŁÓD ,BÓL Z GŁODU ALE JAK ZOBACZYŁEM TO ZDJECIE ROZPŁAKAŁEM SIE BO MOJ BÓL W POROWNANIU Z BÓLEM TEGO DZIECKA NIE MA POROWNANIA...... CO ROBICIE ABY BYŁO LEPIEJ???

  OdpowiedzUsuń
 17. Faktycznie jest to godne pogardy ze czekał tyle, ale spójrzmy na to z drugiej strony. Gdyby nie to zdjęcie reszta świata nie miałaby porównania jaka jest to skala głodu i jak przez to cierpią właśnie dzieciaki. Przeciez tez jest tam napisane iż mimo upublicznienia tego zdjęcia są kraje które nie chcą pomóc . I tu należy się zastanowić nad sensem pomocy. I nie tylko w dalekiej Afryce ludzie potrzebują pomocy u nas w Polsce też tacy są. Lecz nie cierpią az tak bardzo, ale sa...

  OdpowiedzUsuń
 18. Eh... a ja tam miałem kiedyś książkę o Afryce i tam było właśnie to zdjęcie. Było tam napisane że on potem odgonił sępa i poszedł do niej jej pomóc ale ona potem kiedyś i tak zmarła czy coś. Nic tam nie było o tym że jej nie pomógł i że się modlił. Ale w każdym razie on się zabił. ludzie tak go hejtowali że podpalił sobie w domu i zmarł od zaczadzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha, a poza tym nic tam nie było o tym że on czekał aż sęp zaatakuje, tylko że "Czekał 20 minut aż sęp usiądzie obok dziewczynki"

   Usuń
  2. a wy wszyscy byscie szli i zebrali po drodze milion glodujacych dzieci? temu akurat mial pomoc a reszcie nie? to nie bylo jedyne dziecko jakie widzial bo widzial ich setki jak nie tysiace i nie mogl pomoc... nad jednym byl sep nad reszta kostucha z kosa ten sam ciort

   Usuń
 19. To jest zdecydowanie najsmutniejszy obraz, jaki kiedykolwiek widziałam na oczy... Myślałam, że serce mi pęknie, jak zobaczyłam w internecie obrzydliwe komentarze wyśmiewające to zdjęcie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jestem wstrząśnięty negatywnymi komentarzami - oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania, ale kompletnie tego nie rozumiem.
  Świat jest brutalny, pełen przemocy, krzywd i trosk. Są miejsca i wydarzenia na tym świecie, że gdyby nie reporterzy, i fotoreporterzy to nikt by o nich nie wiedział.
  Carter zrobił to do czego został stworzony - otrzymał dar i wykorzystał go najlepiej jak potrafił - zrobił fenomenalne zdjęcie, które aż krzyczy, aż woła do odbiorcy - PATRZ na mnie i MYŚL, a później działaj. Dzięki tej fotografii świat, ludzie i przywódcy narodów dowiedzieli się co tam się działo - uświadomiła ich, że takie sceny mają miejsce w XX w.
  Gdyby nie to bardzo dosadne ujęcie pewnie nikt nie pomyślałby, że takie wydarzenia mogą dziać się.
  Czy Kevin po zrobieniu zdjęcia mógł zrobić coś więcej? Pewnie tak, lecz łatwo osądza się lub pisze siedząc w wygodnym fotelu przed ekranem monitora. Trzeba być w takim miejscu, przeżyć takie historie, mieć w głowie obrazy takie jak Kevin i jemu podobni widzieli i wtedy możesz jeden z drugim oceniać zachowanie innych.
  to tyle w temacie.

  OdpowiedzUsuń
 21. To o tych fotografach opowiada film "Bractwo Bang Bang"?

  OdpowiedzUsuń
 22. Uważam, że temu dziecku nie pomógł! Dziecko szło do punktu żywnościowego i po prostu mógł je tam zaprowadzić koniec i kropka. Nie ważny jest tu moment uchwycenia chwili!" Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat"

  OdpowiedzUsuń
 23. To zdjęcie rozpoczęło pewien etap i zakończyło.
  Co przedstawia to zdjęcie? Czy autor tego bloga zadał sobie jakiekolwiek trud żeby sprawdzić cokolwiek? Odpowiem że NIE.
  Łatwo jest dorobić ideologię do statycznego obrazu siedząc przed monitorem krzywdząc tym samym niewinnych ludzi .
  Teraz coś o zdjeciu: zdjęcie przedstawia sępa afrykańskiego, jest to gatunek krytycznie zagrożony. Żywi się jedynie malą padliną jak pisklaki lub resztki ze zwierząt. Nigdy nie atakuje żyjących organizmow! W Afryce ciężko mają nawet sępy , ten pewnie myślał że znajdzie jakieś resztki pokarmu pozostawionego przez ludzi. Czy ignorant który stworzył tego paszkwila o Carterze myśli że fotograf tego nie wiedział? Gdyby Carter chciał zrobić takie ujęcie to musiałby znaleźć ciało już martwe w dodatku wcześniej już rozszarpanie.
  Teraz samo dziecko - kadr był zrobiony przy ujęciu wody. Kobiety afrykańskie idąc po wodę z dziećmi zostawiają je na ziemi ( tak na ziemi, nie ma tak tymczasowego przedszkola, ani placu zabaw czy laweczek).
  Teraz ignorancję odpowiedz mi co ty byś zrobił? Odebrał to dziecko matce? Zabrał dzieci rodzinom całej Afryki?
  Carter uchwycił dwie tragedie na tym kadrze. Zmagał się w życiu z wieloma problemami po tym co widział i utrwalił. Wiele z jego materiałów nie nadaje się do publicznego pokazania.
  Winni niestety takich scen jak na zdjęciu nigdy nie poniosą odpowiedzialności, ale też hieny i sępy ludzkie wykorzystają prace takich ludzi jak Carter by zarobić na tym trochę grosza kosztem niewinnych ludzi.
  Carter nie należał do bractwa bang bang ale się z nimi przyjaźnił. Mieli jednak kilka wspólnych prac.
  Carter zasługujesz na wieczną pamięć za to co robiłeś. Ale prawda nie jest dla wszystkich i stałeś się atakowany. Żegnaj przyjacielu.

  OdpowiedzUsuń
 24. Osobiście nie lubię tego typu zdjęć, ponieważ nie dość, że jest przerażające, to jeszcze nie wiemy, co sądzić o autorze. Z jednej strony "hurr durr jaki niedobry człowiek, bo zostawił dziecko na śmierć", z drugiej jednak być może obok byli ludzie oraz woda i tak naprawdę tej dziewczynce nic nie groziło - tego nie jesteśmy w stanie stwierdzić. Jaka by prawda nie była, to i tak szkoda mi Cartera, bo zrobił wiele świetnych zdjęć w życiu, a umarł tragicznie i w biedzie.

  OdpowiedzUsuń