wtorek, 16 kwietnia 2013

Nagroda Pulitzera 2013

Tym razem zamiast prezentacji historii konkretnego zdjęcia, przekazuję Wam wszystkim reportaż meksykańskiego fotografa, Javiera Manzano dotyczący tragicznych wydarzeń w Syrii. Został on właśnie nagrodzony Pulitzerem w dziedzinie fotografii.

Niestety ten konflikt, który pochłonął już tysiące ofiar, zdaje się być zamiatany pod dywan przez najważniejsze kraje na świecie, w wyniku czego każdego dnia ginie wielu niewinnych cywilów. Co gorsze, końca tej wojny domowej nie widać...


fot. Javier Manzano

Oto wspomniany reportaż:

Reportaż z Syrii

5 komentarzy:

 1. Twój blog to niesamowita sprawa. Spędziłem to naprawdę ciekawą, pełną emocji godzinę. Na pewno tu jeszcze wrócę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło mi trafić na ten wpis po jakimś czasie, bo odswieżył mi publikowane przez Ciebie zdjęcie. Wszystko zdaje się takie ulotne, ale nie dzięki Google (bo dzięki niemu tu trafiłem) :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie, bardzo dobry blog. Gratuluję. Do autora bloga mógłby pan zerknąć w Wikipedię i hasło "Grudzień 1970" jest tam zamieszczone zdjęcie pt. "Demonstracje Grudnia 1970 w Gdyni: Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów" czy aby na pewno dotyczy tego zabitego?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałbym sprostować. Oczywiście dotyczy tej właśnie osoby. Chodzi o to że zdjęcie podpisywane jest często jak śmierć Janka Wiśniewskiego. A samo w sobie jest bardzo wstrząsające.

   Usuń
  2. Witam,
   W tym wypadku na zdjęciu znajduje się ciało Zbigniewa Godlewskiego. Na Wikipedii opisano dokładnie całą sytuację:
   "Historia młodego mężczyzny niesionego na drzwiach po ulicach miasta zainspirowała Krzysztofa Dowgiałłę do napisania tekstu piosenki o tym wydarzeniu. Nie znał on nazwiska ofiary, więc użył przypadkowego imienia i nazwiska: Janek Wiśniewski. Janek Wiśniewski, jako bohater piosenki, stał się symbolem tamtych wydarzeń, bardziej znanym nawet od swojego pierwowzoru".

   W tym wypadku Godlewski często jest podpisywany właśnie jako Janek Wiśniewski. W najbliższej przyszłości zajmę się również i tym tematem.

   Pozdrawiam

   Usuń