środa, 3 kwietnia 2013

Annie Leibovitz - John Lennon&Yoko Ono

Choć jednemu z najsłynniejszych artystów XX wieku - Johnowi Lennonowi, zrobiono wiele zdjęć, to jednak żaden inny obraz nie był tak kontrowersyjny i nie stał się tak znany, jak fotografia wykonana przez Annie Leibovitz w roku 1980.


 
Fot. Annie Leibovitz

W roku 1980 Annie Leibovitz była już uznaną fotografką, która pracowała dla wielu znanych czasopism i wydawnictw, jak Rolling Stone, dla którego przygotowywała okładkę z wizerunkiem Johna Lennona.

W dniu 8 grudnia 1980 roku, Leibovitz przeprowadziła sesję zdjęciową z artystą, a jedno z jej zdjęć miało być wybrane na okładkę najbliższego numeru Rolling Stone Początkowo zgodnie z wolą wydawnictwa, na zdjęciu miał znaleźć się sam Lennon, jednak piosenkarz dążył do tego, by na fotografii miał się znaleźć wraz z Yoko Ono. Leibovitz zdecydowała się na stworzenie obrazu inspirowanego okładką albumu Double Fantasy.

Według jej koncepcji John zdjął miał zdjąć ubranie i skulić się obok Yoko. Żona Lennona również chciała się rozebrać, jednak Leibovitz przekonała ją, że taka scena będzie najlepsza. Dzięki temu udało się jej uchwycić bardzo intymny moment, w którym ukazana została miłość oraz głęboka więź między partnerami. Po zrobieniu pierwszego zdjęcia Polaroidem, małżonkowie byli niezwykle zafascynowani i podekscytowani całą sceną, a Lennon poprosił fotografkę o to, by właśnie to zdjęcie znalazło się na okładce magazynu.

Choć zdjęcie jak na tamte czasy było kontrowersyjne, to jednak nie sama treść przyczyniła się do jego sławy. Kilka godzin po sesji zdjęciowej, podczas powrotu do domu ze studia nagraniowego, John Lennon został zastrzelony przez Marka Davida Chapmana. Tak więc obraz Annie Leibovitz stał się ostatnim znanym wizerunkiem artysty, symbolicznym ostatnim pocałunkiem. 22 stycznia 1981 roku zdjęcie zostało opublikowane w magazynie i z miejsca stało się wielkim hołdem dla wspaniałego muzyka.


 Źródła:
 http://en.wikipedia.org/wiki/Annie_Leibovitz#cite_note-buzzle-8
 http://pinterest.com/ruhani/most-iconic-photos/
 http://www.swiatobrazu.pl/100-najwazniejszych-zdjec-swiata-annie-leibovitz-john-lennon-i-yoko-ono-21047.html

2 komentarze:

  1. Jeśli nie widziałeś, polecam dokument "Annie Leibovitz - życie w obiektywie", do obejrzenia online na kinopleksie. Tam także i o tym zdjęciu.

    OdpowiedzUsuń
  2. W fotografii liczy się pomysł, często najważniejszym jest, by intrygowała, zaskakiwała, skłaniała do zadania pytania "o co w tym wszystkim chodzi"? I tak było z tym zdjęciem- pomysł nieprzeciętny i kontrowersyjny...a to, że stało się ono ostatnim wizerunkiem artysty wzmogło jeszcze popularność obrazu, który pewnie i bez tego byłby bardzo znany.

    Swoją droga niesamowite jest to, że kilka godzin później ten młody, pełen życia, energii, zdolny, otwarty na szalone pomysły (jak ta sesja), zakochany mężczyzna tak po prostu ginie... :/ Nie mogę tego pojąć, że ów oryginalny, ale i kontrowersyjny obraz może być ostatnią fotografią z życia człowieka, który zdaje się emanować ogromną życiową energią?

    OdpowiedzUsuń