sobota, 12 listopada 2016

Kongres Solvaya - wielcy nauki na jednym zdjęciu

Czasem na portalach internetowych możemy zetknąć się z tym zdjęciem opisanym jako największe IQ na jednej fotografii. Nie ma się czemu dziwić, skoro uwiecznieni zostali tutaj najważniejsi naukowcy z zakresu fizyki pierwszej połowy XX wieku!


fot. Benjamin Courpie


Ernest Solvay był belgijskim chemikiem, który w II połowie XIX wieku wraz ze swym bratem opracował metodę otrzymywania sody. Dzięki temu nie tylko przyczynił się do rozwoju przemysłu, lecz też niezwykle wzbogacił się na tym. Porównuje się go często do Alfreda Nobla, gdyż również prowadził działania ku rozwojowi nauki. W przeciwieństwie jednak do fundatora słynnych dziś nagród, Belg zdecydował się na organizację specjalnych kongresów naukowych, które miały gromadzić w jednym miejscu najistotniejszych fizyków i chemików z całego świata. Kongresy odbywać się miały naprzemiennie: raz spotykać się mieli przedstawiciele chemii, innym razem fizyki. Największą jednak popularnością mediów cieszyły się fizyczne spotkania. 

Pierwsze z nich miało miejsce w 1911 roku i zgromadziło 21 światowej sławy uczonych, a tematem spotkania była Teoria promieniowania i kwanty. Jednak największą sławą do dziś cieszy się 5. Kongres Solvaya z 1927 roku. Miał on miejsce w październiku 1927 roku, a jego tematyką były Elektrony i fotony. Spotkali się na nim ponownie najznakomitsi światowi fizycy, którzy dyskutowali nad nową teorią kwantową. 

Na kongresie znalazło 29 uczonych, którzy zostali następnie uwiecznieni na zdjęciu, którego autorem był Benjamin Couprie. Miało to miejsce w brukselskim Parku Leopolda. Na fotografii tej widoczni są stojący od lewej: Auguste Piccard, Émile Henriot, Paul Ehrenfest, Edouard Herzen, Théophile de Donder, Erwin Schrödinger, Jules-Émile Verschaffelt, Wolfgang Pauli, Werner Heisenberg, Ralph Fowler, Léon Brillouin. W drugim rzędzie siedzą: Peter Debye, Martin Knudsen, William L. Bragg, Hendrik A. Kramers, Paul Dirac, Arthur Compton, Louis de Broglie, Max Born, Niels Bohr. W pierwszym rzędzie siedzą: Irving Langmuir, Max Planck, Maria Skłodowska-Curie, Hendrik Lorentz, Albert Einstein, Paul Langevin, Charles E. Guye, Charles T.R. Wilson, Owen W. Richardson.

Warto zaznaczyć, że aż 17 z nich w swej karierze naukowej zostało uhonorowanych Nagrodą Nobla. Jedyną kobietą w tym towarzystwie była Maria Skłodowska-Curie, która też jako jedyna ze wszystkich zdobyła tę prestiżową nagrodę zarówno w fizyce jak i chemii. Podczas kongresu emocjonowano się przede wszystkim polemiką między Einsteinem a Bohrem. Ponadto od tego momentu na stałe zaczęto posługiwać się terminem foton. Rozpoczęto też trwające nawet do dziś dyskusje na temat istoty oraz interpretacji zjawisk kwantowych. 

Założony przez zmarłego w 1922 roku Solvaya International Solvay Institutes for Physics and Chemistry, do dziś organizuje co kilka lat kongresy naukowe, których do 2014 roku łącznie odbyło się 26 z fizyki oraz 23 z chemii. 

Źródła:
http://www.kwantowo.pl/2014/06/15/historia-pewnego-zdjecia/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kongresy_Solvaya
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ernest_Solvay


2 komentarze:

  1. To zdjęcie wiele razy widziałem oglądając programy naukowe zwłaszcza z dziedziny fizyki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Epickie zdjęcie :) Wielokrotnie w szkole słyszałem o większości z tych postaci, ale dopiero patrząc na taką fotografię człowiek sobie uświadamia, że żyli oni w tych samych czasach i rywalizowali wielokrotnie ze sobą na polu nauki, wielu z nich współpracowało ze sobą, żeby dokonywać kolejnych odkryć. Coś mi się wydaje, że w dzisiejszych czasach ciężko byłoby zrobić takiego typu zdjęcie, bo raczej nie znajdziemy tylu tak znakomitych naukowców obecnie.

    OdpowiedzUsuń